Basket League Breaking News

2o σετ προημιτελικών Basket League

Δεύτερο ματς προημιτελικών και ο ΠΑΟΚ έκανε την νίκη που του δίνει το δικαίωμα να παίξει και 3ο ματς στο ΟΑΚΑ εναντίον της ΑΕΚ. Στο απογευματινό ματς το Λαύριο δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου και να φύγει με το διπλό και την πρόκριση με το τελικό σκορ να είναι 84-88 στο πιο ιστορικό ματς για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη (μέχρι το επόμενο) αφού το Λαύριο τώρα θα περιμένει την σειρά των Περιστέρι και Προμηθέα για να μάθει τον αντίπαλο του ενώ ταυτόχρονα θα έχει και τουλάχιστον 4 μέρες να ξεκουραστεί…

Αρχίζοντας λοιπόν από το μεσημεριανό ματς στην Ρόδο, με ένα εκπληκτικό Devin Davies στο καλύτερο φετινό του ματς (26 πόντοι με 7/8 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 1 τάπα, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 24 αγωνιστικά λεπτά) ήταν ο άνθρωπος του αγώνα, παρά το πολύ καλό ματς που έκανε ο Τούρκος power forward Kerem Kanter (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 1 ασιστ και μηδέν λάθη σε 37 λεπτά). Στα αξιοσημείωτα του αγώνα οι 17 τελικές πάσες από Ξανθόπουλο και Dominc Artis (9 και 8 αντίστοιχα). Το ματς ήταν ένα ντέρμπι ολκής και οι δύο ομάδες πάλεψαν με νύχια και με δόντια να το κερδίσουν και χαρακτηριστικό είναι το ψηλό σκορ καθώς και το γεγονός ότι το Λαύριο κέρδισε στο 1ο και 3ο δεκάλεπτο και ο Κολοσσός στο 2ο και 4ο δεκάλεπτο αλλά δεν ήταν αρκετά. Ο Ηλίας Κατζούρης είδε την τριπλέτα του (Artis, Kanter & Andric) και πάλι σε κέφια, μαζί με τον σούπερ Ξανθόπουλο (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 9 ασιστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά, o 37χρονος παίκτης παίζει σαν να είναι 27 ετών, αλλά από εκεί και πέρα δεν πήρε τις βοήθειες που περίμενε από τους Dragovic, Spicer & Ζάρα και έτσι δεν μπόρεσε να κάνει την αντεπίθεση στο τέλος και να πάρει την νίκη! Το Λαύριο είχε τον Βασίλη Μουράτο σε άλλο ένα πολύ καλό ματς, με τον διεθνή point guard να τελειώνει με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασιστ, με 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 26 λεπτά. Ενώ ο δαιμόνιος Glenn Cosey τέλειωσε με 16 πόντους σε 27 λεπτά με τον Νιγηριανό σέντερ Anosike να προσθέτει 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ διψήφιος ήταν και ο Alpha Dialo με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 34 λεπτά. Χαμηλή πτήση για τον Tyson Carter ο οποίος όμως δεν χρειάστηκε και πολύ. Ο μικρόσωμος Αμερικανός τέλειωσε με 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 1 λάθος σε29 λεπτά. Από τον Κολοσσό που σήμερα τέλειωσε και τις φετινές του υποχρεώσεις και είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον οι Artis & Kanter θα συζητάνε με πολλές ομάδες για του χρόνου, ο Andric τέλειωσε με θετικό πρόσημο, αφού σκόραρε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασιστ, ενώ ο Artis σκόραρε 15 πόντους, 3 ριμπαόυντ, 8 ασιστ αλλά και 5 λάθη σε 24.29’’

Στο ντέρμπι των δικεφάλων τώρα, ο ΠΑΟΚ άρχισε πιο δυνατά το ματς με μόνο ένα σκοπό τη νίκη έστω και με μισό πόντο για να πάρει την σειρά σε 3ο ματς. Καλύτερος σχεδόν σε όλο το ματς, και νικητής στα 3 από τα 4 δεκάλεπτα, ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, αφού ο Macon δεν μπόρεσε να επαναλάβει το σούπερ παιχνίδι του από την περιφέρεια μένοντας στα ρηχά με 11 πόντους και 1/5 τρίποντα. Από την άλλη όμως, ο Jermaine Love θυμήθηκε τον καλό του εαυτό μετά από πολλές αγωνιστικές και με τους 16 πόντους του, 3 ριμπάουντ και 3 ασιστ ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης της ΑΕΚ, μια ΑΕΚ που εμφανίστηκε στο ματς χωρίς τον βετεράνο Keith Langford ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο ματς της σειράς. Ο Αγκολέζος σέντερ Yanick Moreira κυριάρχησε στο ζωγραφιστό με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 τάπες αλλά ήταν τραγικά μόνος αφού στη περιφέρεια μόνο ο Δημήτρης Κατσίβελης ήταν μια αξιόπιστη λύση για τον Αγγέλου, που είδε και τον Moses σε κακή μέρα όπως και τους Maciulis και Ζήση. Ο Coach Λυκογιάννης που δικαίως ανανέωσε το συμβόλαιο του για άλλη μια 3ετία με τον ΠΑΟΚ, είχε τον Malcolm Griffin με 13 πόντους, 3 κλεψίματα και 7 ασιστ, τον Τσαλμπούρη με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, και τον Κακλαμανάκη με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Turner, Beech & Konate έμειναν στα ρηχά σκοράροντας και οι 3 μαζί 10 πόντους, ενώ ο Carter τέλειωσε το ματς με 8 πόντους..

Sopot, 13.04.2018 EKSTRAKLASA PLK KOSZYKOWKA MEZCZYZN MECZ Trefl Sopot – Anwil Wloclawek POLISH BASKETBALL LEAGUE GAME Trefl Sopot – Anwil Wloclawek NZ jermaine love FOT. Wojciech Figurski / 058sport.pl / NEWSPIX.PL — Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 — Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Το ματς do or die σε 3 μέρες στο ΟΑΚΑ θα μας δείξει ποια ομάδα θα παίξει με μειονέκτημα έδρας εναντίον του (προφανώς) πρωταθλητή Παναθηναϊκού.